Częste skurcze mięśni - przyczyny
Bolesne skurcze mięśni niekiedy pojawiają się nagle w trakcie wykonywania zwykłych czynności. Jeśli ten problem dotyka Cię często, warto poszukać jego przyczyny. Z czego wynika dyskomfort? Przeczytaj!
Skurcze mięśni - różne rodzaje
Skurcze mięśni dzielą się na izotoniczne, izomeryczne i auksotoniczne. Skurcz izotoniczny polega na tym, że zmienia się długość mięśnia, ale jego napięcie nie ulega zmianie. Podczas skurczu izomerycznego napięcie mięśnia rośnie przy zachowaniu stałej długości. Natomiast skurcz auksotoniczny występuje, gdy zmienia się zarówno napięcie, jak i długość mięśnia. Poza powyższym podziałem, skurcze można określić jako pojedyncze, tężcowe niezupełne i tężcowe zupełne.
Ile trwa skurcz?
Nagły skurcz mięśni trwa zaledwie kilka sekund. W tym czasie ból jest bardzo intensywny, co sprawia, że nie można się poruszyć. Jednak niektóre skurcze ustępują dopiero po kilku minutach. Drgania mogą być delikatne lub mocne i ciągnące. Objawy powinny zniknąć samoistnie lub po rozmasowaniu bolesnego miejsca. Podczas skurczu warto zmienić ułożenie ciała, by zmobilizować mięśnie do prawidłowej pracy.
Bolesne skurcze łydek - przyczyny
Bolesne skurcze łydek to dolegliwość, która często pojawia się u kobiet w ciąży oraz u osób, które długo przebywają w pozycji stojącej. Przyczyną może być zbyt niski poziom magnezu i potasu oraz niewystarczające nawodnienie organizmu. Na częste skurcze cierpią też osoby, które piją za dużo kawy lub innych napojów z wysoką zawartością kofeiny. Czynnikiem ryzyka są także siedzący tryb życia, stany zapalne i zespół cieśni kanałów nerwowych. Jakie choroby powodują bóle mięśni nóg? Przyczyna bólu czasem jest wyjątkowo trudna do ustalenia. Lekarz musi dokładnie przeanalizować stan zdrowia pacjenta i wszystkie przyjmowane przez niego leki. Skurcze mogą współwystępować z takimi chorobami jak cukrzyca, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory, anemia, niewydolność żylna i otyłość.
Skurcze stóp - jakie są przyczyny
Skurcze w stopie mogą się pojawić podczas długotrwałego pozostawania w bezruchu, w nocy lub w trakcie stania. Ta dolegliwość często jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, różnego rodzaju uciskami na korzenie nerwowe, cukrzycą lub nadużywaniem alkoholu. Skurcze stóp mogą być także objawem zaburzenia krążenia, niewydolności nerek i chorób mięśni. Dlatego warto skonsultować je z lekarzem, aby w porę wykryć niebezpieczne zmiany i podjąć odpowiednie leczenie. Samodzielnie możesz stosować suplementy zawierające magnez, takie jak Myvita Magnez Skurcz (Magnes+Potas+B6) dostępne w naszym asortymencie.
Możliwe przyczyny skurczy dłoni
Skurcze dłoni pojawiają się m.in. podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Wówczas przeszywający ból uniemożliwia obsługę klawiatury i myszki. Mrowienie i skurcze tej części ciała to jeden z głównych objawów tężyczki. Przyczyną tej choroby jest niedobór potasu i innych składników mineralnych. Skurcze dłoni mogą mieć także podłoże neurologiczne, a niekiedy towarzyszą stanom zapalnym kręgów i stawów międzykręgowych.
Gdy pojawi się skurcz, warto rozprostować rękę, a następnie zacisnąć ją w pięść. Krótkie ćwiczenia pomogą przywrócić prawidłowe krążenie krwi i wspomogą pracę mięśni.
Jak leczyć bolesne skurcze nóg
Podstawą leczenia bolesnych skurczy nóg powinno być ustalenie przyczyny ich występowania. A co zrobić na skurcze w nogach? W lżejszych przypadkach zmiana diety i odpowiednia suplementacja będą wystarczające, aby osiągnąć poprawę. Możesz zacząć od najprostszych tabletek musujących, takich jak Magnez Skurcz. Niekiedy pomocne bywają również ćwiczenia, gorąca kąpiel i okłady.
Co na skurcze nóg warto jeszcze stosować? Dużą skuteczność wykazują niektóre leki przeciwbólowe, rozluźniające, a także specjalne maści. Na co dzień trzeba też zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i przerwy w pracy. Dobrze jest nosić na co dzień nosić wygodne obuwie i strój, który nie będzie uciskał łydek ani innych części ciała.
Skurcze łydek, stóp czy dłoni to wyraźny sygnał, którego nie można bagatelizować. Jeśli pomimo stosowania doraźnych metod, problem dalej powraca, konieczna będzie wizyta u doświadczonego specjalisty. Lekarz zaleci kurację, która będzie dostosowana do potrzeb pacjenta i szybko przyniesie oczekiwane rezultaty.